Aktualności

IBUK Libra - domowa czytelnia czynna całą dobę!Co niesie jesień?-lekcja biblioteczna
W jesienny ranek  osiedlową bibliotekę odwiedziły dwie grupy wychowanków Przedszkola  W odrzewiowym Ogrodzie – Gumisie i Smerfy.
Dzieci wysłuchały jesienną przygodę krasnala Hałabały autorstwa L. Krzemienieckiej a następnie rozmawiały o przygotowaniu zwierząt  do przetrwania zimy. Uczestnicy zajęć wykazali się dużą znajomością zwyczajów zwierząt Podczas zajęć ruchowych odbywających się  z elementami  muzyki do fragmentu utworu Vivaldiego „Jesień” dzieci bawiły się w zabawę „Wiewiórki do dziupli” oraz „Stary niedźwiedź”. Wykonały także prace plastyczne pt. Dary jesieni.
W zajęciach, które odbyły się 9 i 16 listopada uczestniczyło 42 dzieci.
Fotogaleria...

Pan Twardowski w Warszowicach
14 listopada w GBP Filii Warszowice odbyło się przedstawienie pt. „Pan Twardowski” w wykonaniu Studia Teatralnego „ART-RE” z Krakowa. Najmłodsi czytelnicy poznali historię wielkiego uczonego Mistrza Twardowskiego, który zamarzył sobie, że zdobędzie lek na nieśmiertelność. Z „pomocą” szlachcicowi przybył sam diabeł, który za sprawą podstępu chciał zdobyć duszę Twardowskiego.
Ponieważ przedstawienie miało interaktywny charakter dzieci miały możliwość współtworzenia i występowania na scenie razem z aktorami. Pojawiły się zatem małe diabełki, które z Panem Twardowskim „wykonały” rundkę po szkole, a skoczny krakowiak w wykonaniu dzieci zachwycił wszystkich. Podczas spektaklu widzowie mogli usłyszeć hejnał krakowski oraz obejrzeć tradycyjne stroje szlacheckie. Doskonała gra aktorska, kolorowa scenografia i  barwne kostiumy zagwarantowały fantastyczną zabawę.
Fotogaleria...


Dn. 06.11.2017 r. Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego obchodziła Dzień Postaci z Bajek.Temu sympatycznemu świętu patronował Samorząd Uczniowski, a w obchody włączyły się biblioteki publiczna i szkolna.
Z tej okazji uczniowie i nauczyciele przebrali się za ulubione postacie bajkowe- nie brakowało księżniczek, bohaterów „Gwiezdnych wojen” i filmów Disney’a, smurfów, piratów, policjantów, Pippi Pończoszanek itp.
Tego dnia panie bibliotekarki zaprosiły uczniów kl. I-III na zajęcia biblioteczne, gdzie gościem specjalnym był koziołek Matołek. Bohater popularnego komiksu wymyślonego przez patrona szkoły najpierw przywitał się z dziećmi, następnie przeczytał im fragmenty „Przygód koziołka Matołka”. Uczniowie musieli wykazać się znajomością jego perypetii, odpowiadając na zagadki zadawane przez sympatycznego gościa. Kolejnym zadaniem było układanie puzzli tematycznie związanych z utworem K. Makuszyńskiego. Nagrodą za ukończone zadanie były drobne upominki w postaci słodyczy i planów lekcji.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć mogli pozować do wspólnego zdjęcia z koziołkiem Matołkiem.
Fotorelacja...

„O czym milczy historia” – nieznane fakty z życia Josepha Conrada

W środę, 8 listopada, pawłowicką bibliotekę po raz kolejny odwiedziła pani Urszula Pawlik – znany i ceniony krytyk literacki oraz dziennikarka Radia Katowice, autorka audycji „O czym milczy historia”.
Tym razem tematem jej wykładu były nieznane fakty i ciekawostki z życia Josepha Conrada (a właściwie Józefa Konrada Korzeniowskiego) – angielskiego pisarza polskiego pochodzenia, obecnie kojarzonego jedynie z lekturami. Licznie zgromadzeni słuchacze poznali m.in. intersujące, często przemilczane wątki z lat młodzieńczych autora (kiedy to Conrad poznawał świat będąc marynarzem) oraz niełatwą drogę do zdobycia uznania wśród czytelników i literackiego „światka”. Psychologiczno-moralna problematyka powieści Conrada a zwłaszcza konieczność dokonywania trudnych wyborów, wynikać może z wielu pokus, na które sam był narażony.
W drugiej części spotkania, na prośbę słuchaczy, dziennikarka przedstawiła zakulisowe sprawy związane z współczesnym rynkiem książki – od wydania do czytelnika. 
Niezwykle miłe i inspirujące spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy już czekają na kolejny wykład.

„Trener marzeń” z wizytą w Pielgrzymowicach
8 listopada Biblioteka w Pielgrzymowicach zaprosiła starszych uczniów szkoły podstawowej na spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książek „Komputerowy ćpun” i „Trener marzeń”.
Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Nasz gość ze swadą opowiadał o tym, jak cienka jest granica pomiędzy niewinną rozrywką przed komputerem, a nałogiem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Otwarcie wyznał, że sam przez dwadzieścia lat był uzależniony od gier komputerowych. Nauczył się jednak walczyć ze swoimi słabościami i realizować marzenia. Dlatego teraz próbuje ostrzegać młodzież przez szkodliwymi efektami tego nałogu i przekazuje swoje doświadczenie osobom potrzebującym wsparcia.
Serdecznie dziękujemy za wartościowe i niezwykle pozytywne spotkanie!
Fotorelacja...


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dnia 3 listopada Filia w Pielgrzymowicach we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowała Dzień Postaci z Bajek.
    Impreza rozpoczęła się uroczym, baśniowym przedstawieniem pt. „Zamieszanie w krainie bajek”, przygotowanym przez klasę III b pod kierunkiem pani Barbary Bazgier-Woźny. Podczas przerw, na korytarzu szkolnym, każdy z uczniów mógł wziąć udział w kilku ciekawych konkursach oraz wykonać bajkowe polecenie (zabawa w kalambury, rysowanie taśmy filmowej, rozwiązywanie zagadek, głosowanie na ulubioną postać, a także, do wyboru, recytowanie wierszyka, śpiewanie piosenki lub wypożyczenie książki). Za każde poprawnie wykonane zadanie uczestnik otrzymywał jednego piega. Zebranie pięciu kolorowych piegów skutkowało miłą niespodzianką: mianowaniem przez panie bibliotekarki „SUPER ZNAWCĄ BAJEK” i nagrodą (zakładka do książek oraz przekąska – batonik lub jabłko).
    W klasach I-III zorganizowano również zajęcia pt. „W bajkowej krainie”, które przeprowadziły uczennice VII b. Ponadto jury w składzie: pani Iwona Florian i pani Natalia Gaszczyk wyłoniło najlepiej przebraną klasę. Zwyciężyła III b, która w nagrodę mogła delektować się pysznymi lodami oraz ogromną paczką chrupek.
    Wspólnie wykonana dłuuuuga taśma filmowa, przedstawiająca bajkowe postacie, dekoruje zewnętrzną ścianę biblioteki. Korytarz szkolny przyozdobiony został również pracami uczniów, którzy wzięli udział w konkursie bibliotecznym na ulubionego bohatera literackiego. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
W wyniku głosowania najpopularniejszymi spośród bajkowych postaci okazali się: Kubuś Puchatek (15 głosów), Smerfy (7 głosów) i Czerwony Kapturek (6 głosów). Sympatią czytelników cieszyli się również: Kopciuszek, Bolek i Lolek, Olaf, Krecik oraz inni bohaterowie.
    Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie we wspólną zabawę i już dziś zapraszamy na kolejne akcje biblioteczne;)
Fotogaleria...

SPOTKANIE KLUBU MAMATO 27.10.2017
ZABAWA BEZ ZABAWEK
Harmonia w podejściu do małego dziecka to podstawa, przekonali się o tym Rodzice, którzy uczestniczyli z dziećmi na spotkaniu w Klubie MAMATO. Pani Ewa pokazała wiele zabaw, które rozwijają a nie dostarczają nadmiaru bodźców. Ponieważ niektóre zabawy zamiast wspierać rozwój dziecka, rozpraszają je. W trakcie zajęć Rodzice poznali piosenki i wierszowanki, które poprzez rytm rozwijają zmysł słuchu i mowę. Dzięki zabawom paluszkowym dzieci wyciszyły się i rozluźniły. Na koniec dzięki metodzie gordonowskiej usprawniły koncentrację uwagi i nastawiły się na doznania płynące z otoczenia i ciała. Wszystkie dzieci wypożyczyły książeczki do domu.

Kolejne zajęcia 15.12.2017 (Piątek) godz. 17.00 Ilość miejsc ograniczona ( 10 Mam z dziećmi).

XIII spotkanie Klubu Miłośników Historii
Gminy Pawłowice
      26 października 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się trzynaste spotkanie miłośników historii Pawłowic. Przebiegało ono w niezwykłej atmosferze, którą zawdzięczamy wyjątkowym gościom. Nasze zaproszenie przyjęli tym razem dwaj świadkowie historii: Rudolf Rajwa z Bzia ( ur. 1931r.) oraz Jerzy Pierchała  z Niewiadomia ( ur. 1932 r.).
      Jako pierwszy głos zabrał R. Rajwa, który przekazał uczestnikom swoje wspomnienia  związane z wybuchem II wojny światowej. O jej rozpoczęciu rodzice i inni mieszkańcy Bzia dowiedzieli się już o świcie pierwszego września 1939 roku z radia oraz z kościoła. W związku z  przypadającym w tym dniu pierwszym piątkiem miesiąca, wiele osób uczestniczyło w porannej mszy świętej. Rodzina Rajwów mieszkała w sporej odległości od szosy Jastrzębie - Pawłowice, którą nadjechały wojska niemieckie. W okolicach dworku należącego do barona von Reitzeinsteina, nieznany bliżej mężczyzna strzelał do Niemców , którzy natychmiast odpowiedzieli huraganowym ogniem. W tej sytuacji żona zarządcy majątku, inspektora Leona Białasa wywiesiła białą flagę i przekonała Niemców,  by zaprzestali ostrzału. Napastnik został ujęty i najprawdopodobniej zginął. R. Rajwa opowiadał również o atmosferze panującej w latach okupacji, a następnie o wkroczeniu Armii Czerwonej w marcu 1945 roku.
      Wspomnienia Rudolfa Rajwy zostaną spisane wkrótce w formie artykułu i przedstawione czytelnikom "Racji Gminnych".
         W drugiej części spotkania wystąpił syn jednego z pięciu przedwojennych pawłowickich policjantów, Jerzy Pierchała. W obszernej relacji popartej unikatowymi, niezwykle ciekawymi dokumentami ( listy, zdjęcia, artykuły prasowe, obrazy, itp.) opowiedział dzieje swojej rodziny, a przede wszystkim ojca Franciszka, ofiary tzw. Zbrodni Katyńskiej. Ojciec został powołany na wojnę na podstawie tzw. cichej mobilizacji kartkowej, prawdopodobnie 27 sierpnia 1939 r. Po pośpiesznym pożegnaniu  z żoną i czwórką dzieci wyjechał do punktu zbornego. Cała rodzina, wraz z przydzielonym furmanem wyruszyła na wozie załadowanym bagażami w jego ślady, na wschód Polski. Kiedy 17 września nastąpił atak Armii Czerwonej, matka za radą spotkanych przypadkiem niemieckich żołnierzy zawróciła do Pawłowic. Swojego męża już nigdy nie ujrzała, nie otrzymała też od niego żadnej wiadomości. 
        Przez wiele lat rodzina poszukiwała Franciszka poprzez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, a nawet muzułmańską organizację Czerwonego Półksiężyca. W 1991 roku, już po śmierci żony Jadwigi nadeszła długo oczekiwana, potwierdzająca obawy bliskich odpowiedź z Polskiego Czerwonego Krzyża o śmierci Franciszka Pierchały w kwietniu 1940 roku w Ostaszkowie. Podobnie jak tysiące polskich policjantów, w tym również pochodzących z Pawłowic, czy Jastrzębia - Zdroju, jako więzień NKWD był przetrzymywany w obozie na wyspie Seliger. Zgodnie z rozkazem Stalina został zamordowany strzałem w tył głowy, a miejsce jego pochówku przez pół wieku było nieznane. wiadomo dziś, że spoczywa w Miednoje.
       Obszerny artykuł dotyczący dziejów Franciszka  Pierchały ukaże się wraz z zdjęciami i dokumentami w jednym z najbliższych numerów Racji Gminnych.
       Wyjątkowo wzruszające było spotkanie Jerzego Pierchały z koleżanką z dzieciństwa, członkinią naszego Koła Miłośników Historii Pawłowic, Martą Pisarek oraz ich ciekawe, wspólne wspomnienia o dawnych Pawłowicach. .
    
Następne spotkanie Klubu zaplanowano na 22.11.2017 r., na godzinę 17.00.                                    dr Joanna Zdziebło
Fotogaleria...

Przy kawie o książkach i nie tylko...
W środę 11 października ruszyła edycja spotkań dla pań z cyklu „Przy kawie o książkach i nie tylko...” organizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną filia „Osiedle”. Podczas środowych spotkań, w których uczestniczą kreatywne mieszkanki naszej gminy nie zabraknie tematów związanych z literaturą jak i również zajęć manualnych. Na pierwszy spotkaniu Pani Barbara Lesner poprowadziła warsztaty tworzenia koszyków ze sznurka na szydełku, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. W miłej i twórczej atmosferze ustalono plan zajęć na kolejne spotkania.
Fotogaleria...

GROM w Bibliotece

W pawłowickiej bibliotece, we wtorek 17 października, odbyło się spotkanie z nietuzinkowym gościem, byłym żołnierzem elitarnej jednostki GROM i autorem książek – Pawłem Mateńczukiem, bliżej nam znanym pod pseudonimem Naval. Połowę swojej służby spędził on na misjach zagranicznych, za co został wielokrotnie nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Złotą Odznaką Gromu. Obecnie, organizuje wyprawy wysokogórskie, prowadzi szkolenia, doradza w zakresie bezpieczeństwa, jest wolontariuszem m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wtorkowe spotkanie było połączone z promocją jego najnowszej książki pt. „Zatoka”, poruszającej m.in. kwestie wyczerpujących treningów przygotowujących do operacji na wodach Zatoki Perskiej. Licznie zgromadzona publiczność, zwłaszcza młodzież (nie tylko z naszej gminy), była ciekawa skąd pseudonim Naval, jak wyglądają kulisy selekcji do żołnierskich wybrańców, czy łatwo wraca się z misji do „zwyczajnego” życia. Dużo pytań dotyczyło kwestii technicznych – rodzaju broni, taktyki i szkoleń.
Jakim hitem okazało się spotkanie, świadczy fakt, że w krótkim czasie zabrakło zarówno miejsc siedzących w czytelni, jak i książek autora przeznaczonych do sprzedaży.
Fotorelacja...


URODZINY KUBUSIA PUCHATKA W BIBLIOTECE

Najbardziej znany miś świata - Kubuś Puchatek - zaprosił dzieci do biblioteki na swoje 91 urodziny.
16 października na imprezę urodzinową biblioteka filia Osiedle zaprosiła do siebie grupę Pszczółek z Publicznego przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie. Dzieci wysłuchały jedną z przygód Kubusia pt.: ”Wesoła powtórka z Czerwonego Kapturka” a następnie opowiadały inne znane historie związane z beneficjentem i jego przyjaciółmi.
Finałem spotkania była wspólna zabawa i słodkie „co nieco” dla wszystkich uczestników..


Kubuś Puchatek odwiedził również Gminną Bibliotekę gdzie czekały na niego dzieci z przedszkola nr 1 – grupa Tygrysków. Na początku wysłuchały fragmentu książki o jego przygodach a kiedy pojawił się solenizant zaśpiewały mu 100 lat i złożyły życzenia. Uściskom nie było końca! W prezencie przyniosły Kubusiowi baryłkę miodu oraz własnoręcznie wykonane obrazki z jego podobizną.
Po złożeniu życzeń oraz zjedzeniu pysznych torcików przedszkolaki wzięły udział w wielu zabawach. Mimo słusznego wieku, Puchatek bardzo aktywnie zorganizował im czas. Na zakończenie wykonały piękne pszczółki, które bardzo spodobały się niedźwiadkowi.
Uroczystość była udana i wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne urodziny Puchatka.
 

Zakup nowości wydawniczych
Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała z Biblioteki Narodowej w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2017 - 16 400 zł.
Z przyznanych środków biblioteka wzbogaciła się o 625 nowości, w tym 430 powieści, 115 książek dla dzieci i młodzieży oraz 80 popularnonaukowych.