Aktualności

IBUK Libra - domowa czytelnia czynna całą dobę!Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach zaprasza na kolejne spotkanie z fotografem, podróżnikiem i miłośnikiem Afryki – Robertem Gondkiem. Był on już naszym gościem podczas tegorocznego Dnia Podróżnika.
Robert Gondek prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów i miejsc w każdym afrykańskim kraju. Otrzymał wyróżnienie w kategorii Wyczyn Roku 2016 podczas największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce - Kolosów w Gdyni.
Po spotkaniu zapraszamy również na stoisko, na którym będzie można nabyć wyjątkowe prace fotograficzne, oryginalne koszulki oraz widokówki ze zdjęciami autora pokazu.


GROM w Bibliotece

W pawłowickiej bibliotece, we wtorek 17 października, odbyło się spotkanie z nietuzinkowym gościem, byłym żołnierzem elitarnej jednostki GROM i autorem książek – Pawłem Mateńczukiem, bliżej nam znanym pod pseudonimem Naval. Połowę swojej służby spędził on na misjach zagranicznych, za co został wielokrotnie nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Złotą Odznaką Gromu. Obecnie, organizuje wyprawy wysokogórskie, prowadzi szkolenia, doradza w zakresie bezpieczeństwa, jest wolontariuszem m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wtorkowe spotkanie było połączone z promocją jego najnowszej książki pt. „Zatoka”, poruszającej m.in. kwestie wyczerpujących treningów przygotowujących do operacji na wodach Zatoki Perskiej. Licznie zgromadzona publiczność, zwłaszcza młodzież (nie tylko z naszej gminy), była ciekawa skąd pseudonim Naval, jak wyglądają kulisy selekcji do żołnierskich wybrańców, czy łatwo wraca się z misji do „zwyczajnego” życia. Dużo pytań dotyczyło kwestii technicznych – rodzaju broni, taktyki i szkoleń.
Jakim hitem okazało się spotkanie, świadczy fakt, że w krótkim czasie zabrakło zarówno miejsc siedzących w czytelni, jak i książek autora przeznaczonych do sprzedaży.
Fotorelacja...


URODZINY KUBUSIA PUCHATKA W BIBLIOTECE

Najbardziej znany miś świata - Kubuś Puchatek - zaprosił dzieci do biblioteki na swoje 91 urodziny.
16 października na imprezę urodzinową biblioteka filia Osiedle zaprosiła do siebie grupę Pszczółek z Publicznego przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie. Dzieci wysłuchały jedną z przygód Kubusia pt.: ”Wesoła powtórka z Czerwonego Kapturka” a następnie opowiadały inne znane historie związane z beneficjentem i jego przyjaciółmi.
Finałem spotkania była wspólna zabawa i słodkie „co nieco” dla wszystkich uczestników..


Kubuś Puchatek odwiedził również Gminną Bibliotekę gdzie czekały na niego dzieci z przedszkola nr 1 – grupa Tygrysków. Na początku wysłuchały fragmentu książki o jego przygodach a kiedy pojawił się solenizant zaśpiewały mu 100 lat i złożyły życzenia. Uściskom nie było końca! W prezencie przyniosły Kubusiowi baryłkę miodu oraz własnoręcznie wykonane obrazki z jego podobizną.
Po złożeniu życzeń oraz zjedzeniu pysznych torcików przedszkolaki wzięły udział w wielu zabawach. Mimo słusznego wieku, Puchatek bardzo aktywnie zorganizował im czas. Na zakończenie wykonały piękne pszczółki, które bardzo spodobały się niedźwiadkowi.
Uroczystość była udana i wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne urodziny Puchatka.
 

Znany grzybiarz w Bibliotece

W czwartek, 12 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowicach odbyło się nietypowe spotkanie z panem Justynem Kołkiem – znanym grzybiarzem i grzyboznawcą. Grzybiarstwo to jego pasja i sposób na życie, ukończył wiele kursów specjalistycznych w Krakowie, Łodzi, jako ekspert bierze udział w imprezach międzynarodowych. Jego historia z mediami rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy w Międzybrodziu Bialskim znalazł borowika szlachetnego o wadze 2,22 kg, ten fakt uwieczniono w „Teleexpressie”. Obecnie można go usłyszeć w Radiu Katowice.
Podczas spotkania nasz gość opowiedział jak odróżniać grzyby jadalne od trujących oraz gdzie ich szukać. Przedstawił także ciekawe odmiany grzybów oraz gatunki chronione. Miłośnicy grzybów chętnie prezentowali i  konsultowali swoje zbiory, mogli również obejrzeć m.in. trufle – najdroższe grzyby świata.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, rozwinęła się ciekawa dyskusja i wszyscy zgodnie pytali o następną wizytę pana Justyna w Bibliotece.
Fotogaleria...

Moja droga do szkoły

Gminna Biblioteka Publiczna filia Osiedle zaprosiła uczniów klasy Ia z SP nr 2 na zajęcia poświęcone bezpiecznej drodze do szkoły. Dzieci wysłuchały fragmentu książki Joanny Krzyżanek „Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Bezpieczeństwo i wychowanie”. Poczucie bezpieczeństwa daje nie tylko opieka dorosłych. Tworzymy je w sobie również samodzielnie. Wystarczy znać zasady, które pomogą właściwie się zachować i o nich pamiętać. Dzieci rozmawiały o tym jak zareagować spotykając nieznanego i groźnego psa oraz nieznanego, a zadziwiająco sympatycznego „obcego”, który zachęca nas do spaceru lub przejażdżki autem. Wykonały ilustrację dotyczącą omawianego tematu. Zajęcia odbyły się 9 października i uczestniczyło w nich 20 osób wraz z wych. M. Dec i M. Matera.
Fotorelacja...

Bezpieczny przedszkolak

10 października bibliotekę odwiedziło 23 dzieci z grupy Puchatków przedszkola ”W Modrzewiowym Ogrodzie”. Spotkanie rozpoczęło cykl zajęć pod hasłem „Bezpieczny przedszkolak”. Dzieci wysłuchały bajki „Wilk i siedem koźlątek”, a następnie rozmawiały jakie zagrożenia mogą wyniknąć z nadmiernego zaufania obcym ludziom. Milusińscy uczestniczyli w zabawie sytuacyjnej „Tak lub nie”, która polegała na wysłuchaniu opisywanej sytuacji, a następnie podejściu do tabliczki z napisem wskazującym właściwe dla niej zachowanie dziecka. Na zakończenie wykonały ilustrację do wysłuchanej bajki.
Fotogaleria...

"Spod ostrza gilotyny"
spotkanie z prof. Marianem Małeckim

Dla miłośników historii i nie tylko Biblioteka  zorganizowała 10 października kolejne spotkanie, podczas którego uczestnicy mogli poznać nieznane dotąd fakty związane z bohaterskimi postawami osób zamieszkujących nasz region w okresie II wojny światowej. Gościem tego wyjątkowego wieczoru był prof. Marian Małecki – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej, autor wielu publikacji poświęconych historii naszego regionu, przewodniczący „Pro Memoria” Stowarzyszenia bitwy pod Pszczyną 1939.
Wykład dotyczył tragicznych losów łączniczki AK Gertrudy Świerczek pochodzącej z Goczałkowic, związanej z ruchem „Sokolstwa”, zmuszonej do pracy w III Rzeszy. W pracy wywiadowczej przyczyniła się do zdobycia materiałów na temat proszku żelaznego, służącego do produkcji pierścieni prowadzących pocisków oraz przekazała informacje dotyczące budowy niemieckich łodzi desantowych (Siebel-Behälter i schwimmende Aufholwagen).
Została zatrzymana i oskarżona przez GESTAPO o szpiegostwo wojenne i zdradę stanu, skazano ją na karę śmierci 22 lipca 1944r. przez III Senat Trybunału Ludowego (Volksgerichtshof) III Rzeszy w Berlinie.
 Wyrok wykonano 8 września 1944r. poprzez ścięcie na gilotynie w więzieniu Plötzensee w Berlinie. Po śmierci jej zwłoki posłużyły do przeprowadzenia badań medycznych w Instytucie Humboldta w Berlinie. Prawdopodobnie została pochowana na cmentarzu Altglienicke. Całość wykładu wzbogaciły unikatowe zdjęcia i dokumenty, pochodzące z berlińskiego archiwum, do których dotarł prof. M. Małecki.
Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że było to bardzo ciekawe spotkanie, tym bardziej, że wkrótce ukaże się książka autorstwa profesora dzięki której będą mogli poszerzyć wiedzę na ten temat.
Fotorelacja...


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Akcja ma na celu promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej.
Do święta przyłączyła się Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pawłowicach, gdzie odbyła się akcja głośnego czytania, na którą została zaproszona bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej filia Osiedle. Uczestnikami spotkania były dzieci z klasy I-III, które z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek czytanych przez gościa. Odpowiednio dobrane utwory polskich autorów bardzo spodobały się małym słuchaczom i mamy nadzieję, że sami chętnie sięgną po książki wypożyczone z biblioteki.

Fotogaleria...

Zakup nowości wydawniczych
GBP otrzymała z Biblioteki Narodowej w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2016 - 16 000 zł.
Z przyznanych środków biblioteka wzbogaciła się o 597 nowości, w tym 427 powieści, 90 książek dla dzieci i młodzieży oraz 80 popularnonaukowych.