Aktualności„Tato, a dlaczego?”, „Tato, a po co?” – z takimi pytaniami spotykają się wszyscy rodzice, których dzieci poznają otaczający je świat. Borykał się też z nimi dziennikarz i przyrodnik ale przede wszystkim tata - Wojciech Mikołuszko, więc postanowił znaleźć na nie odpowiedzi, spisać je i wydać w formie książek. Dziecięce pytania zostały ich tytułami:: „Tato, a dlaczego?”, „Z tatą w przyrodę” oraz „Z tatą na dinozaury”, w których przedstawia czytelnikom, jak wyglądało życie prehistorycznych gadów i innych zwierząt. Również dużą popularnością cieszą się książki pt.: „Wielkie pytania małych ludzi” i  „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi” , gdzie w ciekawy i przystępny sposób autor wyjaśnia najmłodszym czytelnikom zawiłości świata i praw natury.
Książki Wojciecha Mikołuszko są dostępne w Bibliotece Centralnej oraz Filii Pielgrzymowice.

ZAPRASZAMY

 
Pobierz regulamin i kartę zgłoszenia...

Dzień Kota
17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Z tej okazji Biblioteka Publiczna Filia w Golasowicach zorganizowała spotkanie z przedszkolakami. Dzieci poznały bajkową kotkę - Kicię Kocie oraz jej przygody. Poza tym rozwiązywały zagadki związane z kotami, poznały ich zwyczaje, a nawet piły mleczko wzorem czworonogów. Okazało się, że przedszkolaki mają bardzo dużą wiedzę na temat książkowych kotów i prawidłowo odgadywały imiona bajkowych, kocich bohaterów. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kota 3d.
Fotogaleria...


KREATYWNA BIBLIOTEKA

    Kreatywne Panie działające przy GBP filia OSIEDLE wznowiły cykl spotkań, których tematem przewodnim są nadchodzące Święta Wielkanocne oraz wiosna. Posługując się różnymi technikami, takimi jak: quilling, szydełkowanie, robótki na drutach, wykonały kartki oraz dekoracje wielkanocne.
    Część prac zostało przekazanych na loterię fantową prowadzoną przez Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.
    Jedno ze spotkań było też okazją do świętowania sukcesu uczestniczki zajęć – Pani Iwony Piaseckiej-Dziadek, która rozpoczęła swoją działalność rękodzielniczą zawodowo.
    Warsztaty odbywają się w każdą środę w czytelni bibliotecznej i są okazją do wymiany doświadczeń i twórczych pomysłów.
Fotogaleria...

Spotkanie z podróżnikami

Dnia 5 lutego czytelnia GBP szczelnie wypełniła się czytelnikami, którzy licznie przybyli na spotkanie z p. Anną Lennert i Danielem Kowolem – pasjonatami – podróżnikami, by wysłuchać ich wrażeń z ostatniej wyprawy do Iranu. Goście w przystępny sposób i bardzo ciekawie zaprezentowali ten kraj, podkreślając, że jest to miejsce o którym nadal mało wiemy, którego się boimy i wobec którego posługujemy się głównie stereotypami. Iran chociaż leży w Azji, jest zupełnie inny od krajów, z którymi sąsiaduje. To kraj wspaniałych zabytków starożytnej Persji, wielkich przestrzeni, gór, pustyni, morza, majestatycznych meczetów, orientalnej architektury, a przede wszystkim ludzi o ogromnych sercach ceniących piękną poezję. Iran jest krajem bezpiecznym, ludzie są niesamowicie gościnni, uśmiechnięci i życzliwi, czego doświadczyli nasi prelegenci. Tamtejsze bazary to niekończąca się ilość zacienionych alejek, kolorowych straganów oraz drażniących nozdrza zapachów ziół i perfum działających na wszystkie zmysły. Największym wyzwaniem podczas podróży był ruch uliczny w Teheranie i przeciążony transport publiczny w mieście. Pomimo spędzonego tam czasu i doświadczeń wyniesionych z innych podróży trudno nabrać wprawę do sprawnego poruszania się po tej metropolii. Pod koniec spotkania p. Ania i p. Daniel odpowiadali na liczne pytania oraz udzielali porad praktycznych związanych z wyjazdem do tego niezwykłego kraju. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Fotogaleria...

Ferie na biało
W pierwszym tygodniu ferii czytelnia biblioteki zamieniła się w miejsce dobrej i wesołej zabawy. Licznie zgromadzonym młodym uczestnikom zapewniono każdego dnia wiele atrakcji i niespodzianek. Pierwsze dwa dni to „Turniej gier planszowych”, kolejny dzień upłynął na zajęciach manualnych oraz grze „Ruchome pionki”. Warsztaty okazały się bardzo inspirujące, czego efektem były niepowtarzalne, przestrzenne zakładki do książek oraz ozdoby z papieru. W czwartek gościliśmy p. Piotra Mojżyszka z firmy „Opowiadamy o świecie”, który zabrał dzieci w podróż w „krainę mleka”. Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy dowiedzieli się m.in.: 
•    kiedy zaczyna się historia mleka?
•    czy renifer daje mleko?
•    mleko, którego zwierzęcia jest najdroższe?  (nikt nie odgadł, że chodzi o mysz).
W drugiej części spotkania przyszedł czas na praktykę, czyli samodzielne zrobienie masła, w co trzeba było włożyć wiele wysiłku. Ze względu na wiosenną aurę  za oknem, w ostatnim dniu ferii dzieci wykonały pod okiem instruktorek z „Laboratorium śniegu” sztuczny śnieg.  Poza olbrzymią dawką wiedzy i ciekawostek, na własnej skórze mogły sprawdzić jak to jest być szalonym naukowcem! Dzieci miały okazję mieszać mikstury, odkrywać zagadki, a przede wszystkim mogły „stworzyć” własny śnieg i ulepić z niego bałwanka. Uśmiechnięte buzie dzieci pokazały, że spędzony w bibliotece czas był udany i kreatywny.
Fotorelacja...


„Zimowe zabawy”

25 stycznia Gminna Biblioteka Publiczna Filia Warszowice zorganizowała zajęcia dla grupy „Motylków” z przedszkola w Warszowicach. Tematem spotkania były zabawy na śniegu. Dzieci wysłuchały opowiadania „Zimowe zabawy Misia Kuleczki” oraz odpowiadały na pytania związane z tekstem. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa w śnieżynki a także zabawa w burzę śnieżną z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Przy wykonywaniu  obrazków przedstawiających krajobraz zimowy dzieci wykazały się dużą fantazją i pomysłowością.  Na zakończenie zajęć cała grupa udała się do biblioteki, gdzie dzieci przekazały pani bibliotekarce swoje prace plastyczne. Z biblioteki każdy przedszkolak wyszedł z uśmiechem na twarzy i wypożyczoną książką w ręku.
Fotogaleria...


XV Spotkanie Klubu Miłośników Historii Gminy Pawłowice

Dnia 17 stycznia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii, podczas którego licznie zgromadzeni pasjonaci wysłuchali relacji dotyczących losów wojennych mieszkańców naszej gminy. Pan Andrzej Korczak przedstawił historię Alberta Stuchlika urodzonego 18.01.1925 r. w Jarząbkowicach mieszkającego obecnie w Golasowicach. Opisał etapy z jego życia od czasów młodzieńczych, przez pracę przymusową od 1941 r. u właściciela majątku w Jarząbkowicach, powołanie do Wermachtu 28.08.1943 r., aż po udział w walkach polskich sił zbrojnych na zachodzie. Pan Stuchlik wrócił do kraju 18 sierpnia 1947 r.  Następnie pan Damian Staniek opowiedział o losach swojego wujka rzeźbiarza Rajmunda Folka, którego niezwykły życiorys mógłby posłużyć na gotowy scenariusz filmowy. Ten wyjątkowy człowiek miał zacięcie w dziedzinie techniki, muzyki, mechaniki samochodowej, rzeźbiarstwa i malarstwa, znał biegle kilka języków, konstruował radia i aparaty fotograficzne. Niestety wojna przekreśliła jego plany życiowe, został powołany do niemieckiej służby wojskowej, nie stawił się na wezwanie aresztowano go jako wroga Rzeszy i wywieziono do obozu koncentracyjnego. Jego wyjątkowy charakter pozwolił mu przetrwać różne koleje losu wojennego m.in. ucieczkę z obozu, przynależność do brytyjskiego wywiadu. Niestety jak wielu mu podobnych został aresztowany i zamordowany w Berlinie 24 maja 1943 r. mając zaledwie 32 lata. W dalszej części spotkania p. Rafał Obetkon zaprezentował Roczniki Towarzystwa Przyjaciół na Śląsku z 1934 r., w których można znaleźć  ciekawostki z życia społecznego naszego rejonu m.in. pośmiertną historię ks. Wiktora Lossa, proboszcza Pawłowic i dziekana dekanatu żorskiego. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć również hełmy i karabiny z okresu wojennego zaprezentowane przez miłośnika i kolekcjonera militariów p. Eugeniusza Andrzejewskiego.

Zakup nowości wydawniczych
Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała z Biblioteki Narodowej w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2017 - 16 400 zł.
Z przyznanych środków biblioteka wzbogaciła się o 625 nowości, w tym 430 powieści, 115 książek dla dzieci i młodzieży oraz 80 popularnonaukowych.