Aktualności
21 marca o godz. 17.00 zapraszamy do biblioteki na kolejne spotkanie z podróżniczą prelekcją pt. „Oman – piękno ma swój adres”. Wspomnieniami z wędrówek po górach, pustyniach, fortach i miasteczkach jedynego na świecie kraju na literę „o” podzieli się Ewa Myśliwiec z rodziną.

Jeśli chcecie przekonać się jak smakuje mięso i mleko z wielbłąda, czy da się zjeżdżać na sankach z pustynnych wydm, gdzie kupić kadzidło i mirrę, kiedy obserwować żółwie znoszące jaja na plaży i przenieść się na targ jak sprzed 2000 lat i jeszcze zajrzeć do bliskiego Dubaju to koniecznie przyjdźcie na spotkanie. Dla chętnych przymiarka omańskich strojów, a dla wszystkich zapachy jak z baśni 1001 nocy 
Prelegentka Ewa Myśliwiec pochodzi z Pawłowic, odwiedziła blisko 60 krajów, w tym ponad połowę z córeczkami nabywając spore doświadczenie w podróżowaniu w odległe zakątki świata z dziećmi. Rodzinnie zdobyła też Koronę Gór Polskich. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Międzykulturowego Maloka.
Wstęp wolny !


Pobierz regulamin i kartę zgłoszenia...

„NA NIELUDZKIEJ ZIEMII”
(Losy zesłańców Sybiru)

14 marca gośćmi specjalnymi kolejnego spotkania „Klubu Miłośników Historii” byli przedstawiciele Związku Sybiraków – prezes oddziału Stanisława Pistelok oraz Irena Sarbiewska i Czesław Kozłowski. Podczas spotkania goście podzielili się z uczestnikami  przeżyciami związanymi z deportacją i wywózką na Sybir.
Swoją niezwykłą historię przedstawiła nam Pani Stanisława Pistelok, której mama wraz z innymi w 1940 r. została deportowana w głąb Syberii.
– „Gdyby nie wojna, urodziłabym się w Grodnie, miałabym normalne dzieciństwo i dziś normalną, spokojną jesień życia” – wspominała.
Niestety przyszła na świat na Syberii, w zimnej lepiance, sześć miesięcy po deportacji swojej mamy w to straszne miejsce. Mało kogo obchodziło, że dzieckiem trzeba się zająć.
– „I ja tam cały dzień sama byłam. Wdrapywałam się na stół, żeby mamy wypatrywać przez okno. Ale to była lepianka i okna tuż przy ziemi, więc najczęściej widziałam czerwone ślepia wilków, które pamiętam do dziś. Było mi zimno, byłam głodna i sama. Płakałam, ale kto miał mnie pocieszyć? Mama nie mogła ze mną zostać nawet wtedy, gdy byłam chora. I tak minęło sześć lat. W samotności, o głodzie i chłodzie, w płaczu za mamą, strachu przed wilkami i myszami, które harcowały po izbie” – wspominała.
Ogromne cierpienia oraz wszechobecny głód to najgorsze wspomnienia żyjących jeszcze uczestników tych wywózek. Spotkaniu towarzyszyła również Wystawa Sybiraków skompletowana przez tyski oddział Związku Sybiraków. Zgromadzony tam potężny materiał w postaci dokumentów, zdjęć, listów, licznych dowodów zbrodni, pokazuje losy tysięcy rodzin skazanych na wieloletnią tułaczkę. Ogromna liczba Polaków nigdy nie powróciła do ojczyzny, dlatego dziś poświęca się im albumy, książki, artykuły prasowe.
- „Sybir to katorga, gdzie odbierano matkom dzieci, których już nigdy nie zobaczyły. Sybir to tam, gdzie ludzie byli gnębieni, poniżani, gdzie umierali z zimna, ciężkiej pracy i głodu. Sybir ciężko się wspomina, lecz trzeba o nim mówić, by nigdy więcej się nie powtórzył” - podkreślała Stanisława Pistelok.
To była żywa lekcja historii, za którą bardzo dziękujemy.
Fotorelacja...

NA TRUDNE PYTANIA – TATA!

    Ważne pytania i problemy dzieci nie mogą pozostać bez odpowiedzi. W takich sytuacjach na pewno pomoże, tata, pisarz i dziennikarz – Wojciech Mikołuszko, który udziela ich swoim dzieciom rzeczowo i bardzo przystępnie, a jednocześnie robi to w tak ujmujący sposób, że najmłodsi słuchają z zapartym tchem. Przekonały się o tym dzieci z Pielgrzymowic i Pawłowic, które 14 marca na zaproszenie biblioteki publicznej uczestniczyły w spotkaniu z p. Wojciechem. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ dzieci aktywnie w nim uczestniczyły np. rozpoznawały przywiezione przez autora eksponaty, odgadując które są elementami przyrody oraz głosy zwierząt. Obejrzały ciekawy film przyrodniczy, mogły także przygotować własnoręcznie preparat i obejrzeć go pod mikroskopem. Był również czas na zadawanie pytań związanych z przyrodą, na które odpowiedzi można znaleźć w książkach z serii „Z tatą w przyrodę”, „Tato, a dlaczego?”, „Wielkie pytania małych ludzi” znajdujących się w bibliotekach.
Fotorelacja...

Oj działo się działo, pierze furgało

28 lutego Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowały spotkanie oraz warsztaty z Anną Stronczek, autorką publikacji pt. „Najmilsze zimowe wieczory. Piyrzi furgało, berow sie słuchało”.
Anna Stronczek to znana ze swej twórczości popularyzatorka folkloru śląskiego, autorka wielu publikacji dla dzieci i dorosłych, które własnoręcznie ilustruje. Wielokrotna laureatka konkursów gawędziarzy, Wice Ślązak Roku, laureatka nagrody Stowarzyszenia Księgarzy dla zasłużonego pisarza regionalnego.
Licznie przybyli dorośli oraz dzieci wysłuchali gawędy autorki, która opowiedziała, że do napisania książki skłoniły ją spotkania z ludźmi, jak sama pisze "W tej książce, napisanej najpiękniejszą gwarą śląską z nadzieją, że nigdy nie zaginie, opisuję życie ludzi na wsi w latach 50. XX wieku, zajmujących się między innymi chowem gęsi i skubaniem w zimowe wieczory gęsiego pierza". Oczywiście dla najmłodszych z przedszkoli „Jaś i Małgosia” oraz Ochronki Sióstr Służebniczek NMP najciekawszym momentem spotkania była możliwość własnoręcznego skubania pierza. Dzieci wysłuchały także ciekawych bajek „O kotku” oraz  o „Dwunastu miesiącach”, których opowiadanie autorka urozmaiciła pokazując własnoręcznie wykonane do nich ilustracje. Starsi uczestnicy spotkania chętnie dzielili się z pisarką własnymi doświadczeniami z domów rodzinnych, wspominali dawne czasy i żartowali. Spotkanie poprowadziła p. Gabriela Gwiszcz, instruktor GOK, który stworzyła prawdziwie sielski i sympatyczny klimat.
Fotogaleria...

WARSZTATY BIŻUTERII DLA PAŃ

    28 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej (filia Osiedle) odbyły się niezwykłe warsztaty biżuterii szklanej i witrażowej metodą Tiffani'ego, w których dzięki uprzejmości Dyrektor Biblioteki, wzięły udział Kreatywne Panie, regularnie uczestniczące w bibliotecznych zajęciach. Pod okiem instruktora, Marty Jędras – animatorki kultury, z firmy DARUMA z Zielonej Góry, panie dowiedziały się jak za pomocą odpowiednich materiałów – m.in. kolorowego szkła, kaboszonów miedzianej taśmy, szlifierki czy lutownicy, wykonać piękne, unikatowe zawieszki.
    Uczestniczki warsztatów wykazały się niezwykłymi zdolnościami artystycznymi, końcowe prace były bardzo efektowne!
Fotorelacja...

WARSZTATY KOMIKSU Z SZYMONEM TELUKIEM

    Wczoraj, 28 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej (filia Osiedle) odbyły się warsztaty komiksu, które poprowadził dobrze znany rysownik i ilustrator – Szymon Teluk. Podczas zajęć, grupa młodzieży z pawłowickiej Szkoły Podstawowej nr 2 poznała historię komiksu, dowiedziała się także po co w komiksach umieszczane są dymki, jak za pomocą znaków przedstawić dźwięki i ruch oraz jak w najprostszy sposób narysować komiksowych superbohaterów.
    W drugiej – praktycznej części zajęć, młodzież miała za zadanie stworzyć własny pasek komiksowy  na wybrany temat - ograniczeniem była  jedynie wyobraźnia!
    Warsztaty okazały się bardzo owocne, uczniowie, zainteresowani tematem, wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych!
Fotorelacja...

XVI spotkanie Miłośników Historii Gminy Pawłowice

      21.02.2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowicach odbyło się kolejne spotkanie Miłośników Historii. Jego tematyka stanowiła przedłużenie treści artykułu „Rzeźbiarze z Pawłowic” (Racje Gminne 04/2018 ). Gość specjalny spotkania, wójt Gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel opowiadal o swoim ojcu Juliuszu ( ur. 1910 r.), który współtworzył wyjątkową grupę pawłowickich artystów.
      Juliusz Dziendziel był uczniem Jana Janoty, pod którego opieką tworzył swoje pierwsze dzieła. Do największych jego osiągnięć można zaliczyć ołtarz w kościele pw. Apostołów Filipa i Jakuba, najstarszym  w Żorach. Warto wspomnieć, że razem z innymi rzeźbiarzami z Pawłowic i Żor, przed wybuchem wojny zawarł korzystny kontrakt na dostawę rzeźbionych mebli do USA. Wojna i jej konsekwencje zmusiły Juliusza Dziendziela do zmiany zajęcia, z artysty musiał zamienić się w rzemieślnika, cenionego stolarza, mistrza i wychowawcę młodzieży.      
Swoim wystąpieniem wójt F. Dziendziel rozbudził dyskusję o innych uzdolnionych mieszkańcach dawnych Pawłowic.  Agnieszka Kieloch opowiedziała o mało nam znanym, urodzonym w Pawłowicach Reinholdzie Tomaszu Dominie, twórcy takich dzieł, jak pomnik Adama Mickiewicza, czy Fryderyka Chopina w Chorzowie.
          W kolejnej  części spotkania Joanna Zdziebło przedstawiła sylwetkę księdza Wiktora Lossa, proboszcza Pawłowic w latach 1899-1931, dziekana dekanatu żorskiego. Postanowiono, że kolejny cykl artykułów historycznych na łamach Racji Gminnych zostanie poświęcony właśnie pawłowickim duszpasterzom.
      Jak zwykle zaprezentowano szereg ciekawych, unikatowych dokumentów. P. Marta Pisarek przyniosła pieczołowicie przechowywane listy męża Józefa z wojennej tułaczki, Wojciech Bazgier, oryginalne przedwojenne gazety "Polonia" z 1928 r. z pięknym zdjęciem Urzędu Okręgowego w Pawłowicach i  "Gość niedzielny" z 1939 r. ze zdjęciami parafii Krzyżowice. P. Rafał Obetkon zaprezentował trzy niemieckie wydania czasopisma „Pless” z czasów II wojny światowej dotyczące ziemi pszczyńskiej.

      Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na nastepne spotkanie w dniu 14 marca o godz. 17:00, na którym będziemy gościć Stanisławę Pistelok, prezes Związku Sybiraków w Pszczynie. Ponawiamy apel o dostarczanie informacji i zdjęć osób i miejsc, które warto ocalić od zapomnienia...

                                                                                     Joanna Zdziebło
Fotorelacja...

Zakup nowości wydawniczych
Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała z Biblioteki Narodowej w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2017 - 16 400 zł.
Z przyznanych środków biblioteka wzbogaciła się o 625 nowości, w tym 430 powieści, 115 książek dla dzieci i młodzieży oraz 80 popularnonaukowych.