Aktualności

IBUK Libra - domowa czytelnia czynna całą dobę!XIV spotkanie Klubu Miłośników Historii Gminy Pawłowice

      29 listopada 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się XIV spotkanie miłośników historii Pawłowic. Tym razem było podzielone na dwie części. W części pierwszej zebrał się zespół redakcyjny planowanej publikacji historycznej, która nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Po żywej dyskusji postanowiono przyjąć plan nakreślony przez Agnieszkę Kieloch, zakładający opracowanie zbioru artykułów pod tytułem "Miejscowości Gminy Pawłowice w słowach i obrazach". Dokonano podziału zadań, uczestnicy spotkań podjęli się opracować informacje na temat Pawłowic, Pielgrzymowic, Golasowic, Jarząbkowic, Warszowic, Krzyżowic i Pniówka, według przyjętego na spotkaniu schematu.
        Druga część spotkania przebiegała w szerszym gronie, jak zwykle przy żywej wymianie informacji z przeszłości , omawianiu interesujących publikacji, dokumentów i materiałów. Najstarszy z uczestników, Pan Rudolf Rajwa podzielił się kolejnymi wspomnieniami o wojnie i pierwszych latach po jej zakończeniu, m.in. o referendum ludowym w 1946 r., czy działalności grupy Wędrowca. Pani Iwona Rajwa przedstawiła treść wywiadów przeprowadzonych z sąsiadami na temat wydarzeń z września 1939 r. i stycznia- marca 1945 r. Sporą część spotkania poświęcono wydarzeniom na plebani w Pielgrzymowicach w 1946 r. związanych z ukrywaniem się tam dowódcy Grupy Wędrowca Pawła Heczko i problemów księdza dziekana Jana Górki z tego wynikających. Zapoznano się ze sprowadzoną przez W. Bazgra z Czech publikacją, poświęconą działalności biskupa Stanisława Pawłowskiego z Pawłowic, żyjącego w XVI wieku.
        Wielkie ożywienie spowodował Pan Eugeniusz Andrzejewski kolekcjoner militariów, który zaprezentował bagnet z niemieckiego karabinu wraz z pochwą z 1939 r., klamrę z pasa niemieckich Oddziałów Szturmowych (SA) oraz polski nieśmiertelnik, wzór 1931, znaleziony w Pawłowicach, który wywołał największe poruszenie i wzruszenie uczestników.
       Na najbliższy czas zaplanowano publikacje do "Racji Gminnych" o Rajmundzie Folku, synu miejscowego rzeźbiarza z Pawłowic, działaczu ruchu oporu, brutalnie straconym przez Niemców, wiele niezwykle ciekawych informacji i materiałów na ten temat zaprezentował  Pan Damian Staniek, potomek Folków.  Drugi  artykuł będzie poświęcony figurze Chrystusa Króla, stojącej na skwerze obok Mleczarni.
        Następne spotkanie Miłośników Historii, ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia  odbędzie się dopiero w styczniu.
        Zwracamy się do mieszkańców gminy Pawłowice z prośbą o podzielenie się informacjami i materiałami na temat przeszłości: ludzi, miejsc i wydarzeń, które mogą zostać umieszczone w planowanej publikacji

Fotogaleria...
 Joanna Zdziebło

O serach na rowerach, czyli rowerem przez Północną Holandię –
spotkanie Klubu Podróżników – Pasjonatów

Na czwartkowym spotkaniu, 30 listopada br. w ramach "Klubu Podróżników – Pasjonatów", Sabina i Mirosław Kordiak zaprezentowali swoją wakacyjną rowerową podróż przez Północną Holandię.
Państwo Kordiakowie opowiedzieli o słynnych na całym świecie targach serowych w Edamie i Alkmaar, które dają nie tylko możliwość skosztowania i zakupienia najlepszych holenderskich serów, ale również stanowią wspaniałą zabawę dla całej rodziny i niezwykły sposób na poznanie bogatej holenderskiej tradycji. Poza serami, nieodłącznymi elementami niderlandzkiego krajobrazu są również wiatraki, kanały i gęsta sieć świetnie przygotowanych ścieżek rowerowych, dzięki którym większość Holendrów przemieszcza się właśnie na rowerach.
Naszych podróżników urzekły również piękne piaszczyste plaże nad Morzem Północnym. Szczególnie malownicze i niesamowicie szerokie są te położone na wyspie Texel, m.in. w miejscowości De Cocksdorp, gdzie znajduje się też latarnia morska. Texel to największa wyspa położona w grupie Wysp Zachodniofryzyjskich. Na wyspę można przeprawić się promem z portu w mieście Den Helder i koniecznie trzeba ją zwiedzać na rowerze.
Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć jak wygląda największa w Holandii tama, która od prawie 100 lat chroni północną Holandię przed wszechobecną wodą, a przy okazji jest ważną drogą łączącą Fryzję z okolicami Amsterdamu. Na zakończenie można było skosztować prawdziwych holenderskich serów zakupionych przez Państwa Kordiaków, które okazały się pyszne.
Fotorelacja...


I cuda i wianki

Podczas środowych spotkań w których uczestniczą kreatywne mieszkanki naszej gminy w ramach cyklu „Przy kawie o książkach i nie tylko...” organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną filia „Osiedle” panie zgłębiały techniki wykonywania papierowej wikliny ,robótek na drutach, ozdób filcowych oraz  kartek okolicznościowych techniką quillingu.
Warsztaty quillingu prowadzi Ewa Tekla. Tematyka prac oscyluje wokół nadchodzących świąt .
W miłej i twórczej atmosferze ustalono plan zajęć na kolejne spotkania .
Zajęcia pozwalają na rozwinięcie swoich zdolności manualnych i artystycznych a panująca na nich wspaniała atmosfera wspiera proces twórczy i w niezwykły sposób pozwala oderwać się od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia.
Gorąco zachęcamy do kreatywnego i twórczego spędzania czasu, dającego mnóstwo satysfakcji zarówno z samego procesu tworzenia, odkrywania swoich talentów i zdolności, jak i własnoręcznie wykonanego dzieła
Fotorelacja...

Bombik, klaun cyrkowy do zabawy z dziećmi jest gotowy
Mnóstwo śmiechu i zabawy wzbudziły przygody klauna Bombika wśród przedszkolaków zgromadzonych w czytelni GBP. Nasz bohater nauczył najmłodszych magicznych sztuczek, ciekawych piosenek oraz niezwykłych akrobacji. Teatr edukacyjny Gabi Art jak zwykle dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń i czekamy na kolejne odwiedziny w bibliotece.
Fotorelacja...


Tajemnice pszczelego ula

Pod takim tytułem miała miejsce lekcja biblioteczna w filii Osiedle, na którą zaproszono mistrza pszczelarskiego Mariusza Kluza.
Podczas zajęć dzieci wzbogaciły swoją wiedzę z zakresu życia i zwyczajów pszczół, poznały  pracę pszczelarza i miały okazję zobaczyć, a nawet dotknąć materiałów potrzebnych pszczołom do produkcji miodu.
Pszczelarz opowiedział o roli pszczół w życiu człowieka i przyrody, jak je chronić przed wyginięciem i co się stanie gdy ich zabraknie oraz sposobów pomagania pszczołom w przetrwaniu. Dzieci poznały znaczenie powiedzenia „Pracowity jak pszczółka”.
Na zakończenie odbyła się słodka degustacja.
W lekcji uczestniczyła klasa III ze Szkoły Podstawowej Nr 2

Fotorelacja...

Spotkanie z ks. Jerzym Szymikiem
20 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach zorganizowała niezwykły wieczór poetycko-muzyczny, którego gościem specjalnym był pochodzący z Pszowa poeta, ksiądz profesor Jerzy Szymik.
Autor przeszło 50 książek naukowych, poetyckich i eseistycznych takich jak: Czułość, siła i drżenie, Błękit, 25 wierszy niezapomnianych w wyborze czytelników, silnie utożsamia się ze Śląskiem, jest członkiem jury konkursu Marii Pańczyk „Po naszymu czyli po śląsku”.
W czasie spotkania, połączonego z promocją najnowszego tomiku „Dobre wino”, można było wysłuchać wybranych wierszy czytanych przez autora oraz wypić lampkę wytrawnego trunku.
Utworom poetyckim towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Katarzyny Piwko – uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, laureatki wielu konkursów wokalnych oraz Jana Łomozika, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Żorach, grającego na wiolonczeli.  Po pełnym nostalgii, klimatycznym wieczorze, uczestnicy mieli możliwość zakupu książek profesora i uzyskania autografu.
Fotogaleria...

W listopadowe biblioteka publiczna oraz szkoła podstawowa w Golasowicach zorganizowały po raz kolejny popołudniowe spotkanie dla pań i młodzieży. W czasie spotkania uczestnicy przygotowywali się już do zbliżających Świąt Bożego Narodzenia, szyjąc drzewka świąteczne.Kolejne spotkanie już w grudniu.
Fotogaleria...

Zakup nowości wydawniczych
Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała z Biblioteki Narodowej w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2017 - 16 400 zł.
Z przyznanych środków biblioteka wzbogaciła się o 625 nowości, w tym 430 powieści, 115 książek dla dzieci i młodzieży oraz 80 popularnonaukowych.