Moja wielka wołyńska rodzina - relacja ze spotkania

Za nami kolejne spotkanie w Klubie Miłośników Historii, tym razem mogliśmy wysłuchać emocjonującej historii przedstawionej przez pana Dariusza Kanaka. Opowiedział nam o swojej rodzinie a także o historii wybranych miejscowości znajdujących się na Kresach, których historią pan Dariusz zajmuje się od wielu lat. Jego rodzina pochodziła z Wołynia, lwowskie korzenie zawdzięcza ojcu a wołyńskie – matce. Jego krewnymi są rodziny Czerwińskich i Zabłockich.

Jak mówił:

- Badając rodzinne powiązania odkrywałem ciekawe miasta, jak na przykład Korzec znany z manufaktury porcelany (1783 r.), ale też pierwszej szkoły z polskim językiem wykładowym w zaborze rosyjskim (1907 r.). Innym miastem, które mnie zafascynowało, była osada górnicza Janowa Dolina. Zostało ono zbudowane według nowoczesnej myśli inżynierskiej. I takich ciekawych miejsc na dawnym polskim Wołyniu jest wiele – mówił Dariusz Kanak.

Prelegent odbył wiele spotkań z mieszkańcami Wołynia, spisując i dokumentując ich historie. Zgromadził duże archiwum kresowe – zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki, które można było zobaczyć podczas części wystawy „Moja wielka wołyńska rodzina”.

Dziękujemy panu Dariuszowi za ciekawe, pełne wzruszeń spotkanie wzbogacone ciekawymi pamiątkami, które dopełniły jego prelekcję.