Przedwakacyjne spotkanie Klubu Miłośników Historii za nami!

Tym razem gościliśmy w czytelni pana Józefa Speka, miłośnika lokalnej historii, współtwórcę Muzeum Militarnych Dziejów Śląska oraz autora kilkunastu artykułów na temat ziemi pszczyńskiej. Prelegent opowiedział o ciekawostkach znad granicy prusko-austriackiej m.in. o kamieniach granicznych znajdujących się na tych terenach, potwierdzonych na unikatowej mapie z XVIII w. Duża część prelekcji była poświęcona informacji dotyczącej „Żabiego Kraju” – zatopionych wsiach pod jezioro Goczałkowickie (Zarzecze, Gołysz i Podjaz). Prezentacja była wzbogacona pięknymi oraz unikatowymi zdjęciami mieszkańców tamtych terenów. Słuchacze mogli również zobaczyć ciekawą kolekcję zbiorów zgromadzonych przez Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.

Dziękujemy panu Józefowi za interesującą „lekcję historii”, dzięki której uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę o fakty historyczne dot. śląska cieszyńskiego m.in. kolei parowej łączącej Strumień z Chybiem. Nie zabrakło elementu humorystycznego, pan Józef opowiadał w jaki sposób mieszkańcy „przemycali" towary codziennej przydatności oraz zwierzęta hodowlane przez granicę prusko-austriacką. Sympatycy Klubu planują organizację wycieczki do wspomnianego Muzeum, które zawiera bogatą kolekcję unikatowych zbiorów z okolicznych miejscowości.